Sonunda ü olan 11 harfli 16 kelime var. Ü harfi ile biten kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble, Kelime Tahtası gibi kelime oyunlarında yardımcı olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca İçinde ü harfi olan kelimeler listesine ya da başında ü harfi olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bu bir hile değil, oyun oynarken yeni kelimeler öğrenebilmeniz için size bir yardımcıdır. Ayrıca şunu da deneyebilirsiniz, İşlerinizi kolaylaştıracak bir kelime bulucu : Kelime bulma makinesi

Harf Sayısına Göre Kelimeler


Kelime bulma makinesi

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.


Bazı kelimelerin anlamları (Kaynak : TDK)

KARİKATÜRCÜ

Karikatür çizen sanatçı, çizer, karikatürist: "Karikatürcülerimizin sanatının içine girmemeleri, bu sanatın ne olduğunu anlayamamış olmalarından ileri geliyor."- O. V. Kanık.

DÜNÜŞTÜRÜCÜ


1 - Dönüştüren.
2 - Aynı frekansta fakat yoğunluğu ya da gerilimi genellikle farklı olan bir ya da birçok değişik akım dizgesini, değişik bir akım dizgesine dönüştüren elektromanyetik indükleçli duruk aygıt, °muhavvile, °transformatör.

ÇOBANDÜDÜĞÜ

İkiçeneklilerden, sap ve yapraklarında keskin bir koku ve acı bir tat olan, nemli yerlerde yetişen bir bitki, meyhaneciotu (Asarum europaeum).

RENKKÖRLÜĞÜ

Bütün renkleri (akromatopsi) ya da birkaç rengi, özellikle kırmızı ile yeşili birbirinden ayırt etmeye engel olan görme bozukluğu, °daltonizm.

KİMYAGÖÇÜMÜ

Birgözeli varlıklarda, kimyasal maddelerin etkisi altında yanaşma ya da uzaklaşma biçiminde görülen yer değiştirme durumu, °şimiotaksi.

DÜŞÜNDÜRÜCÜ


1 . Düşünmeye sebep olan, düşünmeye yol açan: "Bu açıklamalar ilginç tartışmalara yol açtı ve düşündürücü sorunlar çıktı ortaya."- M. C. Anday.
2 . mecaz Tasalandıran, kaygılandıran: "Atalarımızın ar ve hayâ perdesi yırtılmak diye pek düşündürücü bir tabirleri vardır."- R. N. Güntekin.

YAŞAMÖYKÜSÜ

Bir kişinin soyu, doğumu, yetişmesi hakkında toplu bilgi veren yazı, °tercümeihal, °biyografi.

BEŞİKÖRTÜSÜ

Dışarıya doğru ve birbirinin tersine iki akıntısı olan (dam, duvar üstü), eşeksırtı.

ÇALIBÜLBÜLÜ

Serçegillerden, güzel öten, küçük bir kuş, ötleğen (Sylvia Communis).

ALMANGÜMÜŞÜ

Çinko, bakır ve nikelden yapılan gümüşü andırır bir alaşım, °mayşor.

İÇSÜRDÜRÜCÜ

Bağırsakları temizlemekte kullanılan ilaç, °müshil.

MENEKŞEGÜLÜ

Tırmanıcı, küçük çiçekli bir gül (Rosa Chinensis).

BÖLÜŞTÜRÜCÜ

Bölüştürme işini yapan, paylaştıran.

MADENKÖMÜRÜ

Taşkömürü.

DENİZKÖPÜĞÜ

Lületaşı.

HELVACIKÖKÜ

- çöven.