ÖYLEMESİNE (TDK)

Öylesine.

Öylemesine kelimesi baş harfi Ö son harfi E olan bir kelime. Başında Ö sonunda E olan kelimenin birinci harfi Ö , ikinci harfi Y , üçüncü harfi L , dördüncü harfi E , beşinci harfi M , altıncı harfi E , yedinci harfi S , sekizinci harfi İ , dokuzuncu harfi N , onuncu harfi E . Başı Ö sonu E olan 10 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

ÖYLE Nedir?


1 . Onun gibi olan, ona benzer: "Ben öyle bir şey demedim."- R. H. Karay.
2 . zarf O yolda, o biçimde, o tarzda: "... öyle tembel tembel salınışları, birdenbire öyle bir duruşları, arkalarına bir bakışları var ki insanı çileden çıkarıyor."- Y. K. Karaosmanoğlu.
3 . zarf (ö'yle) O denli, o kadar, o derece: "Bugünlerde biraz üzüntü içindeysen de kasavetlenmeyesin öyle."- O. C. Kaygılı.
4 . ünlem İçinde "ne, nasıl" vb. sorular bulunan cümlelerin sonuna geldiğinde o cümlede anlatılan şeyin hoş karşılanmadığını veya ona şaşıldığını anlatan bir söz: "O ne biçim iş öyle! O nasıl hayvan öyle!"- .

ÖYLESİ Nedir?

Ona benzer, onun gibi: "Bu otlakçıya canım kurban kardeşim! Bu herif öylesi değil ki!"- M. Ş. Esendal.

ÖYLESİNE Nedir?

Aşırı bir biçimde, fazla, o kadar çok: "Göz öylesine alışır ki yeni yapılara, insan ne kadar kendini zorlasa o boş arsanın nasıl olduğunu gözünün önüne getiremez."- N. Cumalı.

E E E L M N S Y Ö İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

10 Harfli Kelimeler

Öylemesine,

8 Harfli Kelimeler

Esinleme, Öylesine, Söylenme, Yenileme, Yineleme,

7 Harfli Kelimeler

Eylemsi, Eynesil, İslenme, Ölesiye, Söyleme, Yelseme, Yemenli, Yenilme, Yönelim, Yönelme, Yönleme, Yönseme,

6 Harfli Kelimeler

Elenme, Esleme, Esneme, Eyleme, İlenme, İnleme, İsleme, Lösemi, Mesele, Önemli, Önleme, Öylesi, Seneye, Söylem, Yeleme, Yemeni,

5 Harfli Kelimeler

Eleme, Eneme, Enlem, Eseme, Eylem, İsmen, Lemis, Meles, Mesel, Mesen, Meyil, Misel, Nemli, Nemse, Nesil, Nesim, Neyse, Önlem, Önsel, Selen, Selim, Semen, Silme, Sinle, Sinme, Siyme, Sönme, Yelin, Yelme, Yemin, Yenli, Yenme,

4 Harfli Kelimeler

Elem, Elim, Emel, Emen, Emin, Enli, Ense, Esen, Esim, Esin, Esme, İlme, İnme, Lens, Lime, Lise, Meni, Mine, Nesi, Niye, Ölme, Önel, Önem, Öyle, Sele, Seme, Sene, Sine, Yeis, Yele, Yeme, Yeni, Yine,

3 Harfli Kelimeler

İle, İye, Ley, Lim, Lös, Men, Mey, Mil, Mis, Nem, Ney, Nim, Sel, Sem, Sen, Sim, Sin, Yel, Yem, Yen, Yön,

2 Harfli Kelimeler

El, Em, En, Es, Ey, İl, İm, İn, İs, Le, Me, Mi, Ne, Ön, Se, Si, Ye,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.