ÇİGAN (TDK)

Çingene: "Edith Almera / Kafeşantanlarda muhabbet toplayan / Bir Çigan orkestrasının / Birinci kemancısıdır."- O. V. Kanık.

Çigan kelimesi baş harfi Ç son harfi N olan bir kelime. Başında Ç sonunda N olan kelimenin birinci harfi Ç , ikinci harfi İ , üçüncü harfi G , dördüncü harfi A , beşinci harfi N . Başı Ç sonu N olan 5 harfli kelime.

Anlamda geçen kelimelerin anlamları

BİRİNCİ Nedir?


1 . Bir sayısının sıra sıfatı.
2 . isim Zaman, yer, sıra bakımından başkalarından önce gelen kimse, şey: "Birincisi ne kadar mağrur ise öbürü o kadar yılışık."- Y. Z. Ortaç.
3 . isim Sırada, önem sırasında en üstün olan kimse: "Sınıfın birincisi olduğundan imtihanlara girişinde..."- Ö. Seyfettin.
4 . isim Ulaşım araçlarında mevki, sınıf: "Bütün grubu hiç olmazsa ilk ineceğimiz iskeleye kadar birincide götürmek istemişti."- R. N. Güntekin.

ÇİGAN Nedir?

Çingene: "Edith Almera / Kafeşantanlarda muhabbet toplayan / Bir Çigan orkestrasının / Birinci kemancısıdır."- O. V. Kanık.

ÇİNGEN Nedir?

Çingene.

ÇİNGENE Nedir?


1 . Hindistan'dan çıktıkları söylenen, dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan bir topluluk, Çingen: "Karadutum, çatalkaram, Çingene'm / Nar tanem, nur tanem bir tanem"- B. R. Eyuboğlu.
2 . Bu topluluktan olan kimse, Çingen.

KANI Nedir?

İnanılan düşünce, °kanaat.

KANIK Nedir?


1 . Kanaatkâr.
2 . Tokgözlü.

KEMAN Nedir?


1 . Dört teli olan, çenenin altına dayayarak çalınan yaylı saz: "Açık sarı saçlı, zayıf bir kadın keman çalıyordu."- Ö. Seyfettin.
2 . eskimiş Yay.

KEMANCI Nedir?

Keman yapan veya çalan kimse: "Kemancı uzun saçlı, papyon kravatlı, zayıf yüzlü bir adamdı."- N. Cumalı.

MUHABBET Nedir?


1 - Sevgi.
2 - Dostça konuşma, yarenlik: Muhabbeti iyice koyulaştırdılar .

ORKESTRA Nedir?


1 . Yaylı, üflemeli ve vurmalı çalgılar topluluğu: "Locadan çıkarken, davulu üstüne on lira atılan orkestra, zeybek havası çalmaya başlar."- F. R. Atay.
2 . tiyatro Eski Yunan tiyatrolarında, sahne ve seyirciler arasındaki çember biçiminde koro yeri.
3 . tiyatro Bazı tiyatroların birinci katında sahne veya perdeye en yakın koltuklar: "Butterfly'ı ben orkestrada koltuktan seyrederken sen locada ... idin."- H. C. Yalçın.

TOPLA Nedir?

Üç parmaklı dirgen.

A G N Ç İ Harfleri İle Yazılabilecek Kelimeler

5 Harfli Kelimeler

Çigan,

4 Harfli Kelimeler

Gani,

3 Harfli Kelimeler

Ani, Çan, İnç,

2 Harfli Kelimeler

Aç, An, İç, İn,

Daha kapsamlı sonuç için lütfen kelime bulma makinesini kullanın.